Marek Nemky, analytik finančných trhov, XTB: Doručovacia služba INSTACART vstupuje na burzu

Prenájom kancelárskych priestorov: Finančné výhody pre vašu firmu

Po úspešnej prvej verejnej ponuke akcií jednej z najväčších firiem, ktorá za posledné roky vstupovala na burzu ARM, dnes prichádza ďalšia spoločnosť, ktorá sa bude snažiť o priazeň investorov na Wall Street. Táto spoločnosť sa volá InstaCart a bola založená už v roku 2012. Ide o firmu, ktorá prevádzkuje online platformu, na nákup a doručenie potravín do domu. Spolupracuje s obrovským množstvom supermarketov, ako je Costco alebo Walmart a počas Covidu zažívali veľký nárast objemov. Bude mať však taký úspech na burze ako mala spoločnosť ARM?

Spoločnosť ARM bola dlho očakávanou spoločnosťou, ktorá mala prísť na burzu, avšak to nemusí nutne znamenať, že trh s prvými verejnými ponukami bude opäť na predošlých úrovniach z roku 2021, kedy prišlo na burzu až 1010 spoločností. ARM je špecifickou technologickou spoločnosťou, ktorá má monopol na nehmotné aktívum a dokáže tak produkovať výrazné hrubé marže. Investori pri tejto spoločnosti prehliadli taktiež riziká, ako sú nové open-source architektúry, možné politické problémy s čínskou spoločnosť ARM, ktorá je nezávislá a aj napriek tomu tvorí 20 % na tržbách britskej firme alebo stagnujúci sektor smartfónov, ktorý tvorí väčšinový podiel na tržbách ARMu. Trh ocenil túto spoločnosť aj napriek stagnujúcim tržbám na približne 25,5 násobok ročných tržieb, čo predstavuje výraznú prémiu oproti ostatným technologickým firmám.

Instacart, avšak nie je technologickou firmou a jej tržby sa skôr budú vyvíjať podľa vývoja maloobchodných tržieb, ako aj podľa ďalších schopností predierať sa trhom s donáškou potravín. Instacart bola ohodnotená v roku 2021 privátnym predajom akcií na hodnotu 39 miliárd dolárov, čo by z nej robilo ďalšieho giganta na trhu s prvými verejnými ponukami, avšak po pandémii a návratu ľudí do kamenných obchodov sa ich projekcie na rast zhoršili a spolu s tým aj ich valuácia. V súčasnosti budú vstupovať na burzu s ocenením v okolí 10 mld. dolárov, čo predstavuje cenu za akciu v rozmedzí od 28 do 30 dolárov. Na burzu však vstupuje len s 8 % akcií, čo znamená, že si na burzu ide pre približne 660 mil. dolárov. Ich násobok vzhľadom ku tržbám je na úrovni 2,57, čo je o niečo lacnejšie ako jeho konkurent DoorDash s násobkom 4,15.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥