Až 61 % mladých ľudí by si želalo, aby sa v školách učilo o investovaní

Fondee Eva Hlavsová

Bratislava, 10 októbra 2023 – Až 61 % mladých ľudí vo veku 16 až 26 rokov by si želalo výučbu o investovaní na školách. Boja sa totiž inflácie, chceli by sa o svoj dôchodok postarať sami, ale nevedia ako, hovorí prieskum agentúry Ipsos, ktorý si nechala vypracovať investičná platforma Fondee. „Mladí si chcú investíciami zaistiť najmä dôstojnú budúcnosť. Neveria ale sporiacim účtom a lákajú ich akcie, do ktorých by chcelo investovať  až 59 % z nich,“ približuje výsledky prieskumu spoluzakladateľka Fondee Eva Hlavsová.

Mladí neveria, že budú mať dôstojný dôchodok vďaka štátu

Medzi hlavné dôvody na investovanie respondenti uviedli ochranu svojich peňazí pred infláciou (66 %) a zaistenie dôstojnej budúcnosti (51 %). 39 % mladých chce zhodnocovať úspory, pretože sa nemôžu spoľahnúť na dôchodok od státu. „Svoje úspory do investícií pritom aktuálne vkladá len 41 % respondentov z generácie Z, ďalších 39 % by chcelo začať,“ komentuje výsledky prieskumu Hlavsová a upozorňuje, že 48 % mladých vníma investovanie ako štandardný spôsob, ako sa starať o svoje peniaze.

Ako začať nevedia najmä dievčatá, k investovaniu vedie svoje deti len 6 % rodičov

Až 65 % mladých sa snaží, aby každý mesiac ušetrili nejaké peniaze a dali si ich stranou. Ale 39 % z nich tieto našetrené peniaze necháva na sporiacom účte. V zhodnocovaní peňazí mladým ľuďom totiž častokrát bráni neznalosť, v škole sa to nenaučili a rodičia ich k tomu vedú len v 6-tich percentách. Mladých žien investuje len zhruba štvrtina.

Rodičia deti k investovaniu nevedú

Z pohľadu rodičov ekonomicky závislých detí je finančná gramotnosť rovnako dôležitou úlohou rodiča ako zabezpečenie vzdelania. Na otázku, čo by rodičia mali svojim potomkom zabezpečiť do ich dospelosti, zhruba štyria z piatich uvádzajú, že vzdelanie a výdavky s ním spojené. O niečo málo viac respondentov zároveň uviedlo ako nutné deti vybaviť finančnou gramotnosťou. Prieskum však poukázal na niekoľko rozporov s týmito zisteniami. „Ak sa zameriame na to, čo rodičia svojim deťom odovzdávajú z finančných zručností, tak väčšina z nich, zhruba polovica, ich učí, ako funguje domáci rozpočet alebo ako si sporiť. Zhruba dvaja z piatich rodičov svoje deti učí, ako sa nedostať do dlhov či ako nenaletieť podvodníkom. Tým však finančná výchova v rodinách prakticky končí,“ hovorí Eva Hlavsová, spoluzakladateľka Fondee.

Generácia Z hľadá spôsoby investovania blízke ich mentalite

Kým generácie investorov si nechali poradiť ohľadom financií od poradcov, dnešná generácia hľadá úplne iné spôsoby. „Z dlhodobého hľadiska sú mladí k svojim financiám zodpovednejší a túžia mať vlastnú finančnú situáciu vo svojich rukách. Službu poradcov by využila ani nie pätina z nich, do banky by s investíciami zašlo len 11 % opýtaných,“ hovorí Hlavsová. Vyrástli v online prostredí, preto tam hľadajú aj najjednoduchšie riešenia. „Vo Fondee rozumieme, že správanie mladých je odlišné a netúžia chodiť na stretnutia do banky ani s finančnými poradcami. Chcú dostať kvalitné informácie, ale v prostredí, ktoré je im blízke,” dodáva Hlavsová.

Keby si mladí mohli vybrať, akým spôsobom investovať, najčastejšie by použili mobilnú aplikáciu (45 % opýtaných). Najradšej by investovali primárne do akcií (59 %), prekvapivo len málo z nich by na prvom mieste investovalo do kryptomien (18 %). „Mladí si zrejme uvedomujú vysokú rizikovosť, ktorá sa s kryptomenami spája, čo je dobre,“ uvádza spoluzakladateľka platformy.

Fondee láka stále viac mladých, lebo ponúka riešenie blízke generácii Z

Fondee ponúka jednoduchý a lacný spôsob zhodnocovania investície, a to nielen pre mladú generáciu. Výhodou je, že všetko prebieha online. Klient si len vyberie typ portfólia a zvyšok je už bez starostí. Efektívnym spôsobom, ako začať mladých ľudí naviesť k investovaniu, je založiť im napríklad detský investičný účet, s ktorým budú vyrastať a sledovať, ako peniaze pracujú.

Fondee svoje služby ponúka za nízke a transparentné poplatky, žiadny vstupný, výstupný ani výkonnostný poplatok. Investované prostriedky sa rozdelia medzi niekoľko fondov ETF, z ktorých každý obsahuje stovky akcií alebo dlhopisov. Investície sú tak rozložené napr. medzi akcie najväčších amerických firiem alebo medzi štátne dlhopisy. Projekt v roku 2017 založili Eva a HonzaHlavsovi, ktorí získali skúsenosti vo financiách v londýnskej City a pochopili, že investície nie sú žiadna veda a môžu byť dostupné pre každého.

Uvedené dáta vychádzajú z prieskumu, ktorý bol realizovaný v dvoch fázach agentúrou Ipsosa to na vzorke 500 mladých ľudí vo veku 16 – 26 rokov a na vzorke 1250 rodičov v januári a auguste 2023 pre investičnú platformu Fondee.

Viac o Fondee

Český startup Fondee mení spôsob, ako ľudia uvažujú o investíciách. Funguje ako online služba na jednoduché investovanie do fondov akcií a dlhopisov. Pomáha najmä tým, ktorým ležia peniaze na bežných účtoch a ktorí hľadajú jednoduchú a efektívnu cestu ich zhodnotenia. Fondee pre nich sprostredkuje investície do fondov združujúcich akcie a dlhopisy. Registrácia prebieha online, klient si len vyberie typ portfólia a zvyšok je už bez starostí. Projekt v roku 2017 založili Eva a HonzaHlavsovci, ktorí nadobudli skúsenosti vo financiách v londýnskej City a chcú ľuďom investovanie sprístupniť. V roku 2021 získali pre svoj startup milión eur od skupiny súkromných investorov a J&T Banky, ktorá sa zároveň stala brokerom platformy. Od januára 2022 Fondee pôsobí aj na Slovensku a od roku 2023 v Poľsku.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥