Dosiahne Microsoft trhovú kapitalizáciu 3 bilióny dolárov?

Microsoft je ďalším horúcim kandidátom na doplnenie spoločnosti Apple v klube firiem s trhovou kapitalizáciou vyššou ako 3 bilióny amerických dolárov. Gatesov Microsoft má k tomuto míľniku vydláždenú cestu najmä kvôli trendu umelej inteligencie, ktorý podporil akcie aj v uplynulých mesiacoch po tom, čo firma ohlásila implementáciu prvkov AI do svojich kancelárskych balíčkov. Aktuálna trhová hodnota firmy činí 2,51 miliardy, čo je o 250 % viac, ako tomu bolo v roku 2019 a rozhodne to nevyzerá, že by sa firma mala na tejto úrovni zastaviť.

Hlavným ťahúňom rastu tržieb sa stala oblasť cloudových úložísk, ktorá je v súčasnosti druhou najväčšou platformou hneď po Amazon Web Services s podielom na trhu vo výške 24 %, pričom sa očakáva približne 20 % ročný rast do roku 2030. Výkonnosť firmy podporuje aj LinkedIn, čo je jedna z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa sociálnych sietí na svete. Microsoft nevyužíva umelú inteligenciu iba vo svojich kancelárskych balíčkoch, ale aj vo vyhľadávači Bing. Práve spojenie vyhľadávania spolu s vylepšenou verziou ChatGPT AI je podľa môjho názoru game changer, ktorý môže výrazne zamiešať kartami na trhu a znížiť tak prakticky monopolné postavenie Google.

Na druhej strane, Microsoftu stagnujú predaje herných konzol Xbox, počítačov, príslušenstva k PC a licencií Windows. Pokles v oblasti počítačov sa netýka iba Microsoftu, ale aj jeho konkurencie a je spôsobený primárne pandémiou Covid. Počas nej sa spotrebitelia kvôli prechodu do online režimu predzásobili spotrebnou elektronikou a teraz už novšiu nepotrebujú. Aj napriek neúspechu firmy v hernom odvetví sa Microsoft naďalej uchádza o akvizíciu vývojárov hier spoločnosti ActivisionBlizzard. Prevzatie spoločnosti teraz zviera neistota kvôli zásahu regulátora. Ten sa obáva, že ActivisionBlizzard bude nové herné tituly prispôsobovať iba na hernej konzole Xbox.

Akcie Microsoft dosiahli svoje maximum 15. júna 2023, keď dosiahli úroveň 348 USD. V dnešných dňoch sa akcie pohybujú o viac ako 10 dolárov nižšie, avšak obchodujú sa s výraznou prémiou. Aktuálne ohodnotenie akcií, ktoré dosahuje takmer 36-násobok čistých ziskov, je vzhľadom na aktuálne nastavenie monetárnej politiky centrálnych bánk veľmi ťažko ospravedlniteľné. Krátkodobý fundament vnímam práve kvôli tomuto faktoru negatívne. Zdá sa však, že trh všetky novo prichádzajúce ekonomické indikátory prehliada a naďalej pretrvávajúci risk-on sentiment zapríčiňuje nafukovanie bubliny. Tá by mohla pri dlhšom období zvýšených úrokových sadzieb prasknúť.

Prehľad pripravil Marek Nemky, analytik XTB